Koło Gospodyń Wiejskich z Zaraszowa, to my kobiety i mężczyźni z województwa lubelskiego. Chętnie bierzemy udział w różnych inicjatywach społecznych, z wielka przyjemnością tworzymy, organizujemy i pokazujemy nasze dzieła innym.
Lubelszczyzna słynie kaszami rożnymi
- kasza jaglana która od kilku lat wraca do łask.
- kasza jęczmienna istnieje w różnych odmianach ale najzdrowszy jest pęczak.
- kasza gryczana ta w naszym regionie najbardziej znana spopularyzowana i używana
- z niej najczęściej robi się pierogi gotowane, pierogi pieczone w cieście. my chcemy pokazać jak jeszcze można użyć kaszy.
Gołąbki z kaszy gryczanej z grzybami
To danie od dawna trwa w tradycji naszych potraw. Chcemy dzisiaj zaprezentować gołąbki w białej kapuście.
Moja mama pamięta, że jej babcia robiła gołąbki z liści kapusty kiszonej. Kiedyś na dno beczki w której kisiło się kapustę poszatkowaną wkładano całe główki tej że kapusty. Smak takiego gołąbka to wspomnienie dzieciństwa.
A oto jak najprościej i najszybciej zrobić gołąbki z kaszy gryczanej z grzybami leśnymi polane sosem prawdziwkowym:
- dwie szklanki kaszy gryczanej ugotować w czterech szklankach lekko osolonej wody oraz dwoma łyżkami masła – gotować 15-20 minut, po tym czasie zdejmujemy z ognia, zawijamy w pierzynę. Moja babcia mówiła – Żeby kasza upszała.
- Grzyby gotujemy do miękkości i kroimy, a suszone uprzednio namoczyć. Do kaszy dodajemy pokrojone grzyby, przyprawiamy do smaku.
- Kapustę po obwarzeniu obieramy z liści i zawijamy w nie farsz.
- Na dno naczynia wkładamy liście, na nie gołąbki i przykrywamy liśćmi. Zalewamy niewielką ilością osolonej wody, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy lub zapiekamy w piekarniku w zależności od pory roku.
- Sos robimy z prawdziwków w śmietanie doprawiając i zagęszczając mąką.
- Ugotowane gołąbki polewamy sosem prawdziwkowym. Smacznego.